سرعت وب سایت

نقش سرعت وب سایت در بازاریابی اینترنتی

یکی از موضوعات روز و غیر قابل چشم پوشی برای مدیران وب سایت ها ، سرعت بارگزاری وب سایت – Website Speed – می باشد ، این موضوع در ابتدا برای کاربران حائز اهمیت می باشد ،چرا که طبیعتا هرچه سایت شما سریعتر باشد ، در زمان کمتری کاربر به مقصود خود رسیده و احساس راحتی بیشتری خواهد کرد ، البته برای این موضوع استثناهایی نیز وجود دارد ، و آن در خصوص سایت های مربوط به مد ، هتل ها و یا رستورانها ، و کسب و کارهایی می باشد که به نوعی تصاویر اثربخشی آنها را چند چندان خواهد کرد . برای اینگونه وب سایت ها گاها می شود سرعت را فدای زیبایی خاص آنها کرد .

موضوع سرعت و نحوه بارگزاری وب سایت ها ، بعد از ورود تلفن های هوشمند داغ تر و داغ تر شد ، چرا که بسیاری از وب سایت ها از طریق تلفن های هوشمند مرور می شوند و در بسیاری موارد بستر اینترنت پر سرعت برای تلفن های همراه در دسترس نمی باشد ، و سایتی مورد توجه بیشتر قرار خواهد گرفت ، که برای کاربر ارزش خاصی قائل بوده و سبک و راحت بارگزاری گردد و وقت ایشان را به اصطلاح تلف نکند .

در کنار تمامی این اهمیت ها ، در الگوریتم فعلی گوگل یعنی مرغ مگس خوار ، سرعت بارگزاری وب سایت یکی از فاکتورهای ارزیابی وب سایت ها می باشد . پس این موضوع نیز توجه به این امر را بیش از پیش مهم می کند . چرا که در بازاریابی اینترنتی وب سایت شما اثرگذار خواهد بود .

وب سایت GTMetrix ، مجموعه ایست برای سنجش سرعت و عملکرد یک وب سایت ، این سایت ، اطلاعاتی را در اختیار مدیران وب سایت ها قرار می دهد که از طریق آن می توانند علاوه بر کسب اطلاع از وضعیت وب سایت کنونی ، راهکارهایی را جهت بهبود آن استخراج و بکار گیرند . برای اینکار کافی است ، پس از مراجعه به وب سایت GTMetrix.com ، آدرس وب سایت خود را وارد نمایید . صبر کنید ، سایت در حال بررسی وضعیت سایت شماست ، این پروسه چند دقیقه ای زمان می برد ، آماده سازی یک گزارش از سرعت وب سایت و عملکرد آن کار آسانی نیست ، کمی صبر کنید ، همه چیز معلوم می شود .

صفحه ای نمایان می شود که شروع آن ، دو رتبه است ، رتبه هایی از A تا F که به ترتیب A بهترین رتبه و F بدترین رتبه می باشد . رتبه اول امتیاز مربوط به بارگذاری وب سایت و رتبه دوم مربوط به امتیاز کارایی یا عملکرد می باشد . در کنار این رتبه بندی ها ، زمان بارگذاری وب سایت با واحد ثانیه نمایش داده می شود و از طرفی حجم وب سایت نیز با واحد کیلوبایت مطرح می گردد . تا اینجای کار وضعیت فعلی وب سایت می باشد ، البته در ادامه نیز همینطور است ، اما چون گزارش دقیقتر می شود ، بر اساس تک تک پارامترها میتوان موارد را رفع و امتیاز یا رتبه مربوطه را افزایش داد .

عکس ها چند در چند ؟
یکی از فاکتورهایی که در سرعت وب سایت بسیار اثربخشی زیادی دارد ، مشخص نمودن ابعاد تصاویر می باشد ، بدین صورت که هر عکسی که در وب سایت درج می گردد ، از قبل مشخص گردد که عکس مد نظر دارای چه طول و عرضی می باشد ؟

اما چرا این موضوع در سرعت بارگذاری سایت انقدر موثر است ؟ این موضوع سبب می شود ، سایت منتظر بارگذاری تصاویر نباشد ، و بلافاصله متن ها را نمایش دهد ، چرا که با اطلاع از ابعاد دقیق عکس مورد نظر ، وب سایت جای عکس را خالی گذاشته و بقیه موارد را نمایش می دهد . این موضوع در بین مدیران وب سایت ها با نام Image Dimension مطرح شده و در GTMetrix نیز به همین نام ، وضعیت از ۰ تا ۱۰۰ درصد نمایش داده خواهد شد .
نکته جالب توجه اینجاست که آدرس تک تک تصاویری که برای آنها ابعاد مشخصی درج نشده است ، را نمایش ، و در مشخص نمودن ابعاد به شما کمک خواهد کرد .

بهینه سازی عکس ها :
معمولا تصاویر در سایز ها و حجم های مختلفی در وب سایت ها استفاده می شوند ، و در واقع بخش عمده ای از سرعت نمایش یک وب سایت ، به میزان حجم تصاویر استفاده شده در آن بستگی دارد ، برای اینکار در گزارش بخشی اختصاص داده شده است که حتی تصاویری غیر استاندارد ، با حجم بیش از متعارف نمایش داده خواهند شد . اگر این موضوع را بخواهیم بصورت مختصر اما کاربردی دنبال کنیم ، لازم است که تصاویری با ترکیب رنگی بالا با پسوند Jpeg استفاده شوند ، و تصاویری با ترکیب رنگی کم با پسوند PNG بکارگیری شوند ، برای این منظور یعنی تبدیل تصاویر با رنگ کم به PNG کم حجم ، وب سایت ها و برنامه هایی نیز وجود دارند . سایت compresspng.com بخوبی این کار را انجام می دهد ، کافیست تصاویر مربوطه را از کامپیوتر خود آپلود کرده و سپس با فشردن دکمه مربوطه این تبدیل را انجام و ذخیره کنید .
در گزارش ارائه شده توسط GTMetrix موارد زیاد دیگری نیز مطرح می گردد که از حوصله این مقاله خارج بوده و نیاز به آزمایش خود شماست . این موارد عبارتند از ( کوچک سازی جاوا اسکریپت ، کوچک سازی CSS ، کوچک سازی HTML ، اجتناب از دستور CSS@Import و …)

ضمیمه کلیک (روزنامه جام جم ) – ۲۷ بهمن ۱۳۹۲

پاسخ دادن:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

فوتر سایت

نوارکناری لغزنده

درباره من

درباره من

وقتی محتوایی به مخاطب ارائه میشه، تصمیم میگیره با شما خداحافظی (Goodbye) کنه یا اینکه خریدار (GoodBuy) محتوای شما باشه، یک کلمه رو به ارزش کلمه قبل خریداری کنه و تا پایان محتوا همراه شما باشه، یا … به نظر من ارائه محتوا و کپی رایتینگ تفاوت ۲ واژه Goodbye و GoodBuy است.

شبکه های اجتماعی