Gmail

Tab های جیمیل با بازاریابی ایمیلی چه کردند ؟

وقتی در تابستان سال ۹۲ ، گوگل Tab های مختلفی را به سرویس ایمیل خود اضافه کرد ، بسیاری از بازاریابان آنلاین نگران نابودی بازاریابی ایمیل در این سرویس شدند ، چرا که از این پس قرار بود ایمیل های تبلیغاتی در بخشی خارج از سایر ایمیل های اصلی کاربر قرار گیرد ، و بدتر اینکه بر روی آن برچسب تبلیغاتی درج شود . این خطر تهدید بزرگی برای بازاریاب های آنلاین محسوب می شد ، اول اینکه ایمیل یکی از ابزارهای اصلی آنها در این شیوه بازاریابی به حساب می آید و دوم آنکه جیمیل یکی از وب سرویس های محبوب و پرطرفدار دنیا می باشد و این تغییر یعنی از دست رفتن تعداد زیادی از مخاطبین .

ترس آنها ، بی دلیل نبود ، بازاریابی ایمیلی انجام شد و بیش از ۹۰% ایمیل های ارسال شده ، توسط جیمیل به پوشه Promotions انتقال داده شدند ، سرویس گوگل به درستی کار می کرد و براحتی ایمیل های تبلیغاتی را تشخیص و از پوشه اصلی به پوشه تبلیغات انتقال می دادند و تنها ۰٫۳% از این قاعده مستثنا بوده و در پوشه اصلی قرار گرفته و الباقی راهی پوشه اسپم می شدند .
اما نتایج ، آنها را شگفت زده کرد ، مخاطبین در پوشه تبلیغات خود به دنبال ایمیل های تبلیغاتی رفته و آنهایی را که مدنظرشان بود باز می کردند ، این باور کردنی نبود که مخاطبین واقعا به تبلیغات عکس العمل نشان می دادند ، و تقریبا آماری که بدست آوردند برابر با زمانی بود که هنوز این قابلیت به سرویس جیمیل اضافه نشده بود .
در برخی صنایع فاکتورهای اصلی سنجش بازاریابی ایمیلی ، مقدار کمی کاهش ، در برخی دیگر یکسان و در عده ای دیگر این آمار نسبت به پیش از اجرای این سیاست افزایش یافته است . (این فاکتورهای سنجش عبارتند از : در صد باز کردن ایمیل ، اسپم بصورت مستقیم ، و اسپم توسط کاربر )
در جدول زیر نتایج این تحقیقات که توسط Return Path صورت گرفته ، نمایش داده شده است .

Gmail Tabs

نکات قابل تامل زیادی در این آمار وجود دارد که مطالعه و دقت در آن لازم است ، یکی از این نکات جالب ، افزایش درصد بازکردن ایمیل های حراجی ها از ۱۴% به ۲۳% بعد از اجرای سیاست جدید جیمیل می باشد ، یعنی ایمیل های مربوط به حراجی ها ۹% بیشتر مورد استقبال قرار میگرند ! در خصوص سرگرمی نیز ۱% افزایش باز کردن ایمیل مشاهده می شود ، در رستوران ها نیز افزایش ۳% حاکم شده است . این موضوع چه چیز را نشان می دهد ؟ از طرفی کاهش ۳% در وسایل الکترونیک و همچنین کاهش ۴% در اجاره وسایل به چشم می خورد .
در خصوص این جدول صفحه ها می توان تحلیل های مختلفی نوشت ، اما آنچه که در نگاه اولیه می توان نتیجه گرفت ، این موضوع است که با تغییر سیاست های سرویس جیمیل ، بسیاری از کاربران زمانی را که به اصطلاح زمان آزاد است به بخش تبلیغات یا همان Promotions اختصاص می دهند ، به همین دلیل درصد باز شدن ایمیل های سلامتی و بهداشت نیز کاهش پیدا کرده و از طرف دیگر حراجی ها ، سرگرمی ، رستورانها و … افزایش یافته اند .

سجاد تقی زاده بهجتی

پاسخ دادن:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

فوتر سایت

نوارکناری لغزنده

درباره من

درباره من

وقتی محتوایی به مخاطب ارائه میشه، تصمیم میگیره با شما خداحافظی (Goodbye) کنه یا اینکه خریدار (GoodBuy) محتوای شما باشه، یک کلمه رو به ارزش کلمه قبل خریداری کنه و تا پایان محتوا همراه شما باشه، یا … به نظر من ارائه محتوا و کپی رایتینگ تفاوت ۲ واژه Goodbye و GoodBuy است.

شبکه های اجتماعی