تبلیغات اینترنتی

تبلیغ هم تبلیغات جدید …

 از زمان آغاز فعالیت صنعت تبلیغات آنلاین در سال ۱۹۹۸ میلادی، پیش‌بینی‌های زیادی در این باره انجام شده که امروز بخشی از آنها به‌وقوع پیوسته است.تبلیغات آنلاین می تواند ارتباطی یک به یک با اشخاص برقرار کند به این معنا که تبلیغات درحال نمایش در یک پایگاه اینترنتی می تواند برای فرد به فرد بازدید کنندگان محتوای متفاوتی به نمایش بگذارد. این نوع تبلیغات ارتباط بیشتر و بهتری با مخاطبان برقرار کرده و در نتیجه مخاطبان بیشتری به این گونه تبلیغات توجه خواهند کرد.

تبلیغ هم تبلیغ های جدید!

تبلیغ هم تبلیغ های جدید! چرا که در این نوع تبلیغ با توجه به علایق مخاطب، نمایش داده می شود و ایشان مجبور نیست تبلیغات غیرمرتبط با خود را نیز مشاهده کند.

یکی از رویاهای کسانی که قصد تبلیغات دارند این است که مخاطبان مناسبی برای تبلیغات شان بیابند، زیرا تبلیغات برای حجم زیادی از مخاطبان است (Mass marketing) که درصد زیادی از آنها هم هیچ علاقه ای به محصولات یا خدمات شما ندارند، اتلاف هزینه خواهد بود. تصور کنید شخصی قصد فروش ماشین آلات سنگین دارد. این شخص نمی تواند برای عموم مردم تبلیغات کند، زیرا ۹۹ درصد افراد حتی در طول زندگی شان هیچ احتیاجی به خرید این محصولات ندارند. برای این منظور صنعت تبلیغات آنلاین راه حلی را پیشنهاد می کند که بتوان آن یک درصد مخاطبان را جذب کرد.

در سال های اخیر محور صنعت تبلیغات آنلاین براساس Niche Market بنا نهاده شده؛ یعنی تمرکز دقیق روی جامعه هدف کوچک که علاقه مند محصولات یا خدمات ارائه شده هستند. این موضوع معمولا با استفاده از کلمات کلیدی اتفاق می افتد، به این صورت که تبلیغات دهنده فهرستی از کلمات را که مرتبط با خدمات یا کالای خود است تهیه کرده و شبکه های تبلیغاتی که نقش واسط را بین تبلیغات دهنده و نمایش دهنده بازی می کنند، صفحات وب را به دنبال این کلمات جستجو می کنند و زمانی که محتوای مورد نظر را یافتند تبلیغات مناسب را به مخاطبان آن صفحه نمایش می دهند. در این وقت است که جادوی تبلیغات هوشمند، خود را نشان می دهد. از بین میلیون ها کاربر اینترنت و صفحات وب، تبلیغات درجای درست و برای شخص درست و در زمان مناسب به نمایش گذاشته می شود. به این روش تبلیغاتی Contextual Advertising یا به فارسی تبلیغات براساس محتوا می گویند.

اگر کلمات کلیدی یک کمپین تبلیغاتی درست انتخاب شده باشد، نتایج خیره کننده ای را شاهد خواهیم بود، زیرا مخاطبان این صفحات با محتوای آگهی به نمایش درآمده بیگانه نیستند بلکه علاقه مند این محتوا هستند. بخشی از این مخاطبان به این خدمات یا کالا نیاز دارند، مخاطبان این آگهی ها نرخ کلیک بالاتری را از کسانی که به طور غیرهدفمند و به صورت تصادفی انتخاب شده اند، جذب کرده و در واقع روی آگهی ها کلیک بیشتری می شود. علاوه بر این بعد از وارد شدن به وبسایت آگهی دهنده زمان بیشتری را به نسبت دیگران صرف خواندن صفحات می کنند و از نرخ جذب مشتری بالاتری نیز برخوردار هستند.

هرچند ممکن است مخاطبان کمتری برای این نوع آگهی هدفمند بتوان یافت، ولی همین تعداد کم چون علاقه مند آن کالا و خدمات هستند، شما با صرف پول کمتر مخاطبان مشتاق تری را یافته اید و نتیجه بهتری خواهید گرفت. درواقع صاحبان کسب و کارها به دنبال کسانی نیستند که بیشتر ویترین مغازه را نگاه کنند، بلکه در جستجوی افرادی هستند که با نگاه به ویترین، داخل مغازه بروند و مشتری شوند.

حتی می توان از این نیز پا را فراتر گذاشت، شبکه های تبلیغاتی آنلاین اطلاعات به دست آمده از رفتار کاربران مانند صفحاتی را که خوانده اند یا مدتی را که صرف خواندن آن مطلب کرده اند در خود ذخیره کرده و برای فرد به فرد کاربران پروفایلی ناشناس می سازند. پس از تحلیل این اطلاعات جمع آوری شده می توان اطلاعات مفیدی مانند علایق، جنسیت و حتی سن کاربران را تخمین زد. این اطلاعات همواره می تواند برای یافتن تبلیغات مناسب استفاده شوند، این روند می تواند بارها اتفاق بیفتد و در نتیجه اطلاعات به دست آمده را دقیق تر کرد. به این روش تبلیغاتی Behavioral Targeting یا به فارسی تبلیغات براساس رفتار کاربر می گویند.

این روش تبلیغاتی فارغ از این که بازدیدکننده در وبسایتی با محتوای ورزشی یا اقتصادی است، می تواند بر اساس پروفایلی که از رفتار این کاربر تهیه کرده تصمیم بگیرد و در نتیجه تبلیغاتی متفاوت از محتوای صفحه را برای او به نمایش بگذارد.

تحقیقات بیشتر در زمینه بهبود روش های تبلیغاتی آنلاین همچنان در سطح دنیا ادامه دارد. در ایران نیز فعالیت هایی دیده می شود که از جمله آنها می توان به clickyab.com اشاره کرد که در زمینه تبلیغات براساس محتوا و رفتار کاربر بتازگی فعالیت هایی انجام داده است

ضمیمه کلیک روزنامه جام جم (یک شنبه / ۲۸ اردیبهشت ماه ۹۳)

پاسخ دادن:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

فوتر سایت

نوارکناری لغزنده

درباره من

درباره من

وقتی محتوایی به مخاطب ارائه میشه، تصمیم میگیره با شما خداحافظی (Goodbye) کنه یا اینکه خریدار (GoodBuy) محتوای شما باشه، یک کلمه رو به ارزش کلمه قبل خریداری کنه و تا پایان محتوا همراه شما باشه، یا … به نظر من ارائه محتوا و کپی رایتینگ تفاوت ۲ واژه Goodbye و GoodBuy است.

شبکه های اجتماعی